Książka: najlepszy prezent na Dzień Matki. Przegląd ofert

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.05.2024

Nadal nie wiecie, co podarować waszym mamom z okazji ich święta? Przychodzimy z pomocą. Aby ułatwić wam decyzję, zebraliśmy książki idealne na zbliżający się Dzień Matki. Jeśli szukacie pomysłu na prezent, z tymi lekturami z pewnością nie przestrzelicie.

Książka: najlepszy prezent na Dzień Matki. Przegląd ofert

Skoro tu jesteście, z pewnością podzielacie nasze zdanie w tej kwestii: nie ma lepszego prezentu niż książka. Mnogość wyboru na wydawniczym rynku potrafi jednak przytłoczyć. I od tego macie nas.

Przygotowaliśmy dla was listę książek idealnych na Dzień Matki. Znajdziecie na niej zarówno propozycje dla fanki literatury obyczajowej, jak i literatury pięknejkryminału, biografii czy poradników.

Sprawdźcie, co najlepiej podarować waszym mamom!

Prezent na dzień matki – książki

Literatura obyczajowa, romans

„Medea z Wyspy Wisielców”, Magda Knedler
Wydawnictwo: Zwierciadło

Trudne wybory, walka o przetrwanie i poszukiwanie miłości w skomplikowanej atmosferze Dolnego Śląska na początku XX wieku.

Mada w swoim krótkim życiu widziała już wiele zła, zaznała głodu i nędzy. Pomiatano nią, kiedy pracowała jako służąca, a później psuła wzrok w podrzędnym zakładzie krawieckim. Wybawieniem dla niej zdaje się być propozycja zamożnego Andreasa Schwietza.

Dziewczyna rozpoczyna służbę w jego domu, zbudowanym na jednej z wysp Jeziora Sławskiego. Odcięta od świata całymi dniami sprząta, gotuje i znosi dokuczliwe zainteresowanie pracodawcy. Uświadamia sobie, że została sam na sam z człowiekiem, który nie ma wobec niej dobrych zamiarów.

Pewnego dnia na wyspę przybywa nowy ogrodnik, Johann. Andreas jest zazdrosny i jego obsesja na tle Mady zaczyna się pogłębiać. Tragedia wisi w powietrzu. Czy da się jej uniknąć? Czy Madzie uda się uciec z ponurej wyspy? Czy Johann będzie jej oparciem w walce z przeciwnościami losu? Czy w trudnym życiu dziewczyny jest w ogóle miejsce na miłość?

„Medea z Wyspy Wisielców” to opowieść, w której grecki mit o Medei ożywa na nowo.

„Medea z Wyspy Wisielców” to część cyklu „Medea Steinbart”. W jego wskład wchodzi też powieść „Medea z Wyspy Ognia”.

„Kobiety”, Kristin Hannah
Wydawnictwo: Świat Książki

Nowa, emocjonalna powieść autorki bestsellerów „Słowik” i „Zimowy ogród”. Intymny portret dorastania w niebezpiecznych czasach i epicka opowieść o narodzie podzielonym przez wojnę. Historia o życiu Frances ,,Frankie” McGrath, wychowanej w tradycyjnym domu studentki, przyszłej pielęgniarki.

Gdy wybucha wojna w Wietnamie, Frankie podejmuje decyzję o pracy wolontariuszki. Rzeczywistość wojny jednak zmienia jej postrzeganie świata. Jest przytłoczona chaosem i zniszczeniami. Każdy dzień to gra życia i śmierci, nadziei i zdrady. Przyjaźnie są głębokie, ale można je stracić w jednej chwili.

Książka ukazuje podziały, jakie wojna w Wietnamie wywołała w amerykańskim społeczeństwie oraz traktowanie kobiet, które narażają się na niebezpieczeństwo, aby pomóc innym, a o których po wojnie nikt nie pamięta.

„Kobiety” to niezwykła, bogato narysowana historia z zapadającą w pamięć bohaterką, której idealizm i odwaga zdefiniują epokę.

„Obiecaj, że wrócisz”, Barbara Wysoczańska
Wydawnictwo: Filia

Wojna wyostrzyła jej zmysły, obrazy śmierci i nienawiści przetaczające się przez miasto nauczyły ją w krótkim czasie widzieć wokół wyłącznie wrogów.

W rzeczywistości wojennej okupacji młoda żona polskiego oficera Karolina Kornacka zamieszkuje u teściów i czeka na powrót męża z obozu jenieckiego z ZSRS. Codzienność Kornackich zmienia się wraz z przejęciem ich domu przez oficera SS Friedricha Webera i jego żony Leni.

Równocześnie w wyniku ogłoszonej amnestii dla polskich jeńców, z więzienia NKWD zostaje zwolniony Waldek Romanowicz, przyjaciel i adiutant zaginionego porucznika Kornackiego. Romanowicz zostaje wysłany przez polski rząd w Londynie do Warszawy jako szkolony żołnierz AK. Przy okazji przybywa tam również z osobistą misją pomocy Karolinie Kornackiej.

Tymczasem Niemcy odnajdują w lasku katyńskim tysiące zwłok polskich jeńców.

„Kwiatowy dwór”, Krystyna Mirek
Wydawnictwo: Zwierciadło

Gdy przeszłość powraca w najmniej oczekiwanych chwilach...

Dominik Podhorski stracił naprawdę wiele – dom, matkę, ojca i brata. Musiał uciekać z rodzinnego dworu w jednej koszuli niczym włóczęga, udawać parobka i na każdym kroku obawiać się, że ktoś go rozpozna.

Wydaje się, że życie Dominika wreszcie się układa. W nowo wybudowanym domu z ukochaną żoną spodziewają się narodzin dziecka. Jednak z Podhorowa nadchodzą wieści, które skłaniają Dominika, by stawił czoła temu, czego najbardziej się boi. Przeszłości.

Bracki twardą ręką rządzi w majątku, który przejął podstępem i korzysta z dóbr zgromadzonych przez pokolenia Podhorskich. Wszyscy się go boją. On nie obawia się niczego prócz myśli o prawowitym dziedzicu Podhorowa.

Uzurpator nie zamierza poddać się bez walki, a pomysłów mu nie brakuje. Jeden z nich jest wyjątkowo podstępny.

Czy Dominik odzyska dom i majątek? Czy znowu straci je w nierównej walce?

Saga dworska to opowieść o życiu w dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku, o uczuciu rodzącym się wbrew losowi, a także o przeszłości, która powraca w najbardziej nieoczekiwanych chwilach.

Inne czasy, stroje, obyczaje i wyzwania. Jednak marzenia o prawdziwej miłości, domu i rodzinie wciąż takie same.

„Kwiatowy dwór” to trzecia część „Sagi dworskiej”. W jej wskład wchodzą też powieści „Zapach bzów”„Kolor róż”.

„Ocaleni dla miłości”, Anna Rybakiewicz
Wydawnictwo: Filia

Jesienią 1942 roku młodziutka Henia podejmuje niesłychanie odważną decyzję – postanawia wydostać ukochanego Moszka z łomżyńskiego getta. Ryzykując własnym życiem, pomaga w ucieczce jeszcze jednej osobie – małej dziewczynce, dla której stanie się matką. We trójkę przez wiele miesięcy ukrywają się odcięci od świata, zmagając się z kolejnymi przeciwnościami losu. Henia zmuszona będzie stawić czoła sytuacjom, na które żadna dziewczyna w jej wieku nie jest przygotowana. Jednak w imię miłości walczy ze wszystkich sił. Gdy nadarza się okazja wyjazdu za granicę, a w planach jest ślub, los ponownie zadrwi z pary zakochanych.

Wiele lat później w życiu Agaty, prawnuczki Heni, pojawia się tajemniczy Benjamin, który przyjechał z Izraela, aby poznać historię życia i miłości swoich przodków.

Literatura piękna

„Stulecie Winnych”, Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło

Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie.

Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszcie powieści i Powieści.

„Stulecie Winnych” to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i uniwersalna prawda. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. I trzy pary bliźniaczek. Jedna w każdym pokoleniu…

Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w momencie trudnym – dla samej rodziny, dla ich rodzinnego Brwinowa i dla kraju, którego od ponad wieku nie ma na mapie. Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej na świat przychodzą pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani umiera ich matka. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani Winnych, tak jak setki tysięcy polskich rodzin. Radość z odzyskanej niepodległości trwa zaledwie dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki – córki Mani. Przez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. A później trzeba poskładać życie na nowo. Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku – kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności.

Za każdym razem, gdy czytelnik ma wrażenie, że wszystko się już układa, że kręte drogi wreszcie się prostują, a ludzie znajdują właściwe ścieżki, przejeżdża czołg historii, siejąc zniszczenie i żłobiąc głębokie koleiny w życiorysach bohaterów. I w tym też leży piękno tej sagi – w nieprzewidywalności.

„»Stulecie Winnych« to wspaniała opowieść o sile rodziny, o miłości i oddaniu” – Kinga Preis

„Mama”Hélene Delforge, Quentin Gréban
Wydawnictwo: Media Rodzina

„Mama”. Słowo niezwykłe. Wyjątkowe, a zarazem uniwersalne. Jedno słowo, które potrafi wyrazić miłość, czułość, troskę, radość, nadzieję - ale czasem też nieobecność i tęsknotę. Quentin Gréban stworzył wspaniałą kolekcję portretów matek z różnych epok i stron świata, a Hélène Delforge opatrzyła je pięknymi, poetyckimi tekstami. Wszystkie odcienie macierzyństwa w zachwycającej formie graficznej, wyjątkowy prezent dla każdej obecnej i przyszłej mamy.

Ilustracje Quentin Gréban.

Ksiązka jest już dostępna w sprzedaży online.

Kryminał

„Demony Babiej Góry”Irena Małysa
Wydawnictwo: Mova

Demony Babiej Góry to kolejny tom cyklu Baśka Zajda, jednej z najpopularniejszych polskich serii kryminalnych. Jego akcja rozgrywa się nad morzem, w Marucicach, w dwóch przestrzeniach czasowych.

Czy można uciec przed demonami kryjącymi się w przyrodzie i w ludzkiej skórze?

1969 rok. Wyjeżdżając z Zawoi do nadmorskich Marucic, Jadzia miała nadzieję zostawić za sobą potworną przeszłość. Sytuacja na miejscu okazała się jednak zupełnie inna, niż oczekiwała. W obliczu gromadzącej się wokół niej złej mocy zmuszona była sięgnąć po znane od pokoleń góralskie czary, aby obronić siebie i swojego syna przed wpływem sił nieczystych i nieprzychylną działalnością tajemniczej Kobylskiej.

2022 rok. Baśka nie może skontaktować się z właścicielką pensjonatu w Marucicach, do którego wybiera się na urlop. Na miejscu okazuje się, że gospodyni zaginęła. Podejrzewana między innymi o to, że spaliła ambony lokalnym myśliwym i ośmielała się zakłócać nienaruszany od dziesięcioleci stan rzeczy, kobieta nie cieszyła się zbytnią sympatią mieszkańców. Jedyną osobą, z którą utrzymywała regularny kontakt, była staruszka z niszczejącego, budzącego grozę poniemieckiego domostwa. Wkrótce w niewyjaśnionych okolicznościach znikają kolejni ludzie.

Jaki plan wobec Baśki Zajdy miał los, kierując ją właśnie do tego miejsca? Czy w drodze do prawdy uda jej się przedrzeć przez mgłę niedopowiedzeń, kłamstw i magicznych zaklęć?

Biografia

„Mniszkówna. Historia pisarki, która wzruszyła miliony serc”, Katarzyna Droga
Wydawnictwo: Zwierciadło

Czasy, kiedy kobiety nosiły kapelusze i rękawiczki, po Warszawie jeździły dorożki, a miłość ludzi z różnych sfer nie była sprawą łatwą. Dworki Podlasia i Mazowsza. Helena obserwuje?świat, zmienia się, spełnia marzenia… Jak kochać i być kochaną? Tego świata już nie ma, ale wzruszenia zostały.

Początek wieku XX, Podlasie, dwór szlachecki w Sabniach. Młoda wdowa wraca z córeczkami do domu rodziców. Ma jedno marzenie: zostać pisarką! Halszka, jak ją nazywa rodzina, to artystyczna dusza: pięknie gra na pianinie, maluje, ale nade wszystko uwielbia literaturę. Czy mogłaby napisać prawdziwą powieść o miłości? Otoczenie nie zachwyca się jej planami: powinna wyjść za mąż po raz drugi, zająć się dziećmi i domem. Ale pozornie delikatna i rozmarzona Halszka jest uparta. Pisze po nocach powieść o nauczycielce, którą pokochał arystokrata. Ojciec zdziwiony determinacją córki, zasięga rady zaprzyjaźnionego pisarza Bolesława Prusa. Halszka dostaje błogosławieństwo mistrza, tata finansuje wydanie pierwszej powieści. „,Oby sprzedało się chociaż sto książek tej mojej „,Trędowatej”,, modli się Halszka. Sprzedaż idzie w setki tysięcy...

To nie koniec, lecz dopiero początek opowieści o tym jak Helena Mniszkówna została królową romansu z wyższych sfer. Zdobyła wielką popularność, ale zapłaciła wysoką cenę za sukces. Perypetie życia Halszki mogłyby być fabułą jej książki.

Naprawdę nazywała się Rawicz – Radomyska, a po pierwszym mężu Chyżyńska. Była panią dworów w Rogalach i w Kucharach - ziemianką zwykłą i niezwykłą, bo prowadziła dwór i pisała z potrzeby serca, nie dla zysku i nie dla sławy. Nie była autorką jednej książki. Napisała ich 30. Na ile opowiadała w nich o sobie? I jaka była naprawdę?

Dziś coraz mniej osób pamięta nazwisko: Mniszkówna. Bardziej znany jest tytuł pierwszej powieści „,Trędowata”,. Książkę wznawiano przed wojną 16 razy, trzykrotnie filmowano. Krytycy surowo ją osądzali jako „, romansidło”,, mimo to sprzedawała się na pniu. Po wojnie, gdy zakazano druku wszystkich książek Mniszkówny, czytelniczki przepisywały ręcznie całe rozdziały i użyczały sobie rękopisy. Opinie krytyków nie miały dla nich znaczenia, emocje, które budziła tak. Jak więc mierzyć wartość literatury?

Powieść biograficzna o Helenie Mniszkównie, pisarce, która poruszyła miliony serc jest próbą odpowiedzi na te pytania. Ale też zaproszeniem do dworków Podlasia i Mazowsza, do czasów, kiedy kobiety nosiły kapelusze i rękawiczki, po Warszawie jeździły dorożki, a miłość ludzi z różnych sfer nie była sprawą łatwą. Sposobność by wraz z Heleną obserwować świat, zmieniać się, spełniać marzenia. Kochać i być kochaną. Tego świata już nie ma, ale wzruszenia zostały.

Poradnik

„Początek wszystkiego”Marianna Kamila Gierszewska
Wydawnictwo: Otwarte

Gdzie jest „początek wszystkiego”?

Przy mamie i tacie. W ich zbliżeniu i jakiejś miłości. Pięknej, trudnej, bliskiej lub dalekiej.

Początek wszystkiego jest przy bijącym sercu opiekunki i we wspólnym z nią doświadczaniu narodzin. Początek wszystkiego jest w historii pierwszych miesięcy i lat życia.

O tym, że dzieciństwo ma znaczenie, wiemy już wszyscy.

A gdyby tak popatrzeć jeszcze bardziej wstecz?

„Początek wszystkiego” to książka, która analizuje wpływ czasu prenatalnego i okołoporodowego na nasze późniejsze życie, która poddaje pod dyskusję związek naszych pierwszych doświadczeń z relacjami, chorobami, myślami, a nawet wyborami w życiu dorosłym. To książka dla dzieci swoich rodziców i dla rodziców swoich dzieci.

Bo początek ma znaczenie.

Jaki jest Twój?

„Kobieca fizjoterapia. Jak zadbać o swoje zdrowie intymne”Joanna Piórek-Wojciechowska
Wydawnictwo: Pascal

Pozbądź się napięć, odzyskaj komfort i ciesz się życiem!

Joanna Piórek-Wojciechowska zabiera cię w fascynującą podróż po twoim własnym ciele, pokaże zależności między mięśniami dna miednicy a innymi obszarami organizmu, życzliwie opowie o najczęstszych kobiecych dolegliwościach, wskaże jak sobie z nimi radzić i jak ich unikać. Dzięki temu dowiesz się nie tylko, co jest normą, a co nie, ale również kiedy skorzystać z pomocy specjalisty.

Tutaj nie ma tematów tabu! Autorka rozprawia się z mitami dotyczącymi kobiecości. Porusza kwestie, które doprawdy nie powinny być uznawane za wstydliwe. Wypróbuj ćwiczenia, dzięki którym możesz pozbyć się bolesnych miesiączek. Wesprzyj swój układ hormonalny podczas menopauzy. Zobacz, jak bezpiecznie wykonywać autoterapię blizny po cesarskim cięciu. Wprowadź kilka prostych nawyków, które mogą ci pomóc przy nietrzymaniu moczu.

Zrozum swoje ciało! I pamiętaj, ono jest niesamowite!

Życzymy udanych zakupów!

Artykuł sponsorowany


komentarze [15]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gosia  - awatar
Gosia 23.05.2024 21:21
Czytelniczka

Moja mama uwielbia czytać, szczególnie, gdy jest na emeryturze i może sobie częściej poodpoczywać. Uwielbia kryminały, ale ostatnio wypożyczyłam jej dwie książki z zupełnie innej półki. Pierwsza to "Prawiek i inne czasy" Tokarczuk a druga to :Stangret Jaśnie Pani" Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Nie są to na pewno kryminały :) ale mojej mamie bardzo się podobały. A jeśli o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ISIA  - awatar
ISIA 22.05.2024 16:43
Czytelniczka

Polecanie opowieści o Medei jako książki na Dzień Matki? :D
Wow! Mocne wejście ;)
Ale wiecie, że to była czarownica i wielokrotna morderczyni, która z zimną krwią zabiła własne dzieci, żeby się zemścić na ich ojcu? Tak tylko napomykam...
Chyba że chodziło o to, że w porównaniu z nią niemal każda inna matka, choćby mega toksyczna, jest matką wystarczająco dobrą? :)))
A...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anna  - awatar
Anna 22.05.2024 10:52
Bibliotekarka

Mnie Moja Mama zaraziła miłością do czytania. Jestem jej ogromnie wdzięczna za to, że dorastałam w domu pełnym książek.
Od wielu lat, co okazja, to Rodzicielka dostaje ode mnie głównie i tu zaskoczenia nie będzie KSIĄŻKI 😄. 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ann-chan  - awatar
Ann-chan 22.05.2024 14:24
Czytelniczka

U mnie było odwrotnie. To ja zaraziłam moją Mamę tą miłością. Wspólne czytanie książek stało się obecnie naszą tradycją.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ISIA  - awatar
ISIA 22.05.2024 16:37
Czytelniczka

@Ann-chan u mnie też tak jak u ciebie :)
Dopiero jak przeszła na emeryturę, kilkanaście lat temu, to zaczęła trochę podczytywać, a teraz czyta regularnie i nawet sama mnie prosi o polecanie książek :)))
Tylko do biblioteki nie mogę jej jakoś przekonać ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna  - awatar
Anna 23.05.2024 07:33
Bibliotekarka

@Ann-chan, najważniejszą wszak nie jest kolejność zarażenia. Ważne, że świat książek zdobył kolejną fankę ☺️. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ISIA  - awatar
ISIA 23.05.2024 15:00
Czytelniczka

@Anna święta prawda :)
Chociaż jak się miało czytających rodziców, to jakoś łatwiej idzie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ann-chan  - awatar
Ann-chan 23.05.2024 15:14
Czytelniczka

@Anna racja, choć najlepiej jej odpowiada, gdy czytam jej na głos daną książkę. Sama też się do takiej formy przyzwyczaiłam i od śmierci mojego ojca doceniam bardziej wspólnie spędzony czas.
@ISIA no, jakaś potrzeba była, ale nikt nie czytał mi w dzieciństwie książek, nie licząc tych, którzy robili to w telewizji. Moja ciocia czytała mojemu kuzynowi prawie wszystkie lektury...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AgaGaga  - awatar
AgaGaga 26.05.2024 08:59
Czytelniczka

Ja jestem z domu książkowego, więc kolejność zamiłowania do czytania była zgodna z dziedziczeniem  i starszeństwem :-) i też nie mogę mamy przekonać do biblioteki, mimo że 1) zaciągnęłam ją i zapisałam 2) mamy niedaleko książkomat, gdyby jej się nie chciało chodzić...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 22.05.2024 06:07
Czytelniczka

Moja mama przez poważne problemy ze wzrokiem, już nie może czytać książek, niestety...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ISIA  - awatar
ISIA 22.05.2024 16:34
Czytelniczka

Kilka miesięcy temu namówiłam moją mamę do czytania audiobooków, nigdy wcześniej tego nie robiła, a teraz się wciągnęła i jest zachwycona :)
Jeśli twoja mama lubiła czytać może też spróbujcie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Joanna  - awatar
Joanna 21.05.2024 19:52
Czytelniczka

Nie każda matka czyta książki tak jak i nie pamiętam by kiedykolwiek mi czytała. Za to ja czytam swoim dzieciom

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda  - awatar
Magda 21.05.2024 17:55
Czytelniczka

Ja swojej kupiłam
Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.05.2024 16:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post